
Od novembrových volieb akademického senátu poznáme meno nového rektora, ktorý od februára povedie UK – je ním prof. Marek Števček, súčasný prorektor pre legislatívu. Aké zmeny nás s nástupom nového vedenia čakajú? V čom „naša najväčšia a najstaršia“ nutne potrebuje zabrať? Ako chce nový rektor dosiahnuť ciele, ktoré si vytýčil vo svojich programových tézach? Aj na to nám ponúkol odpovede v rozhovore na str. 14 – 15.
Viaceré fakulty UK povedú počas nasledujúcich rokov noví dekani. S akými úlohami sa počas svojho štvorročného mandátu plánujú popasovať, prezradili na str. 16 – 21.
Na ostrov ohňa a ľadu sa dostal ako misionár pred 14 rokmi, v roku 2015 ho pápež František menoval za biskupa reykjavíckej diecézy, jediného biskupstva na Islande. Ako sa mu spravuje táto špecifická diecéza? Akým najčastejším výzvam pri pastorácii musí čeliť? Akí sú Islanďania v porovnaní so Slovákmi? Prečo nevedia celkom pochopiť to, že sa islandčina zdá cudzincom ťažká? Aj na to sme sa opýtali Dávida Bartimeja Tencera, ktorého od prihlášky do kňazského seminára Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK neodradila ani vidina nekončiacej totality. Viac na str. 26 – 27.
„Známky sú hodnotením výkonov žiaka, nie jeho osobnosti," prízvukuje psychologička Dr. Daniela Čechová z Filozofickej fakulty UK. Ako by rodičia mali správne pristupovať k hodnoteniam svojich detí, na čo by nemali zabúdať a čomu sa v ich najlepšom záujme treba, naopak, vyhnúť, nám v čase blížiacich sa polročných vysvedčení priblížila na str. 28 – 29.
Príjemné čítanie a úspešný nový rok vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Naša univerzita – január 2019 (pdf súbor)