Aula našej univerzity pred pár týždňami hostila exkluzívnu predpremiéru filmu Ostrým nožom, ktorý sa voľne inšpiruje udalosťami z roku 2005, keď na Tyršovom nábreží zavraždili študenta Filozofickej fakulty UK Daniela Tupého. Po premietaní sa konala moderovaná diskusia s tvorcami filmu a Danielovým otcom. Pri tejto príležitosti sme sa s režisérom Teodorom Kuhnom porozprávali o tom, čo bolo na nakrúcaní najťažšie, k akým prekvapujúcim zisteniam dospeli v rámci výskumu pre film, no neopomenuli sme ani minuloročné udalosti, ktoré prípad zavraždeného Daniela Tupého nápadne a desivo pripomínajú. Viac na str. 8 – 9.
„Ukazuje sa, že aj v 21. storočí mnohí potrebujú konštruovať národný príbeh bez škrupúľ, niekedy aj za cenu účelového ohýbania historických udalostí. Neostrosť rozlišovania medzi morálnou vinou a politickou zodpovednosťou predstaviteľov slovenského štátu často bráni nazerať na toto obdobie kriticky. Nie démonizujúco ani oslavne, ale kriticky," píše historička Michala Lônčíková z Filozofickej fakulty UK pri príležitosti 80. výročia vzniku slovenského štátu, ktoré sme si pripomenuli 14. marca. Nalistujte si str. 10 – 11.
Práca v štátnej správe nie je o pečiatkach a varení kávy. Svoje o tom vie Monika Filipová, riaditeľka odboru na ministerstve vnútra, ktorú organizácia Apolitical – ako jedinú reprezentantku zo strednej Európy – zaradila do rebríčka 100 najvplyvnejších mladých ľudí na svete za rok 2018. Šéfka iniciatívy Dobrý úradník nám v rozhovore povedala viac o otvorenom liste z roku 2016, v ktorom vyjadrila svoju frustráciu a sklamanie z toho, ako to v štátnej správe u nás (ne)funguje, ale i to, prečo sa napriek lákavým pracovným ponukám zo zahraničia rozhodla ostať na Slovensku a zamestnať sa vo verejnom sektore. Našu absolventku, ktorá na UK vyštudovala právo a čínsky jazyk a medzikultúrnu komunikáciu, sme vyspovedali na str. 16 – 17.
Pre bojkotovanie volieb ústavných sudcov poslancami NR SR máme od 16. februára nefunkčný Ústavný súd. Čo to presne znamená? Ako súčasné provizórium ovplyvňuje jeho činnosť a s tým súvisiace rozhodovacie procesy? Čo nám v dôsledku paralýzy jeho pléna hrozí? A na čom stavia plán B, ktorý pripravili odchádzajúci sudcovia? Odpovede na tieto otázky ponúka komentár ústavného právnika Kamila Baraníka z Právnickej fakulty UK na str. 18 – 19.
Snažíte sa o zmenu životného štýlu, chcete sa začať zdravšie stravovať, ale strácate sa v rôznorodých odporúčaniach výživových poradcov a diétach, ktoré „zaručene fungujú“? Nechajte si poradiť od športového fyziológa Viktora Bielika z Fakulty telesnej výchovy a športu UK. V rozhovore nám prezradil, ako dosiahnuť redukciu hmotnosti bez jojo efektu, čo si myslí o detoxe, ale i to, prečo medzi krajinami EÚ Slovensko smutne vedie v štatistikách rakoviny hrubého čreva. Viac sa dočítate na str. 22 – 23.
Hoci na UK študuje už tretí rok fyziku, jej láskou je astronómia a astrofyzika. Rok štúdia v holandskom Delfte ju totiž nadchol pre kozmické inžinierstvo, s ktorým úzko súvisí problém dosiaľ málo skúmaného vesmírneho odpadu. Práve o tejto téme sme sa s úspešnou matfyzáčkou, ktorej sa podarilo vytvoriť softvér na vypočítavanie jeho polohy, porozprávali. Priblížila nám, čo všetko si pod vesmírnym odpadom treba predstaviť, prečo je dôležité venovať znečisteniu vesmírneho priestoru pozornosť, ako i to, aké možnosti eliminácie vesmírneho odpadu sa v súčasnosti zvažujú. Rozhovor s Danicou Žilkovou nájdete na str. 30 – 31.
Príjemné čítanie a pekné jarné dni vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Naša univerzita – marec 2019 (pdf súbor)