
Vedci sa musia viac venovať témam, ktoré v spoločnosti reálne rezonujú. Myslí si to Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ktorý sa s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, koncom mája na Prírodovedeckej fakulte UK zamýšľali nad tým, aká bude veda a Európa v 21. storočí. Rozhovory s obomi „ťažkými“ váhami medzi euroúradníkmi a zároveň stále aktívnymi vedcami nájdete na str. 8 – 9.
Počuli ste už o reintegratívnej terapii? Vychádza z premisy, že príťažlivosť k rovnakému pohlaviu zapríčinila trauma v detstve, a keď sa s ňou pracuje, orientácia sa môže zmeniť. Do Bratislavy o nej v rámci Hanusových dní prišiel rozprávať americký manželský a rodinný poradca Timothy Long, jej veľký popularizátor. Práve preto sa k jeho bratislavskému semináru kriticky vyjadrili vedúci pracovníci psychologických pracovísk UK. Prečo považujú reintegratívnu terapiu za vedecky a eticky spornú, priblíži Hana Smitková z Filozofickej fakulty UK na str. 10 – 11.
Chystáte sa na dovolenku s deťmi? Na čo sa treba pripraviť a čomu nechať voľný priebeh? Ako zvládnuť leto s adolescentmi? Nechajte si poradiť od školskej psychologičky Gabriely Herényiovej. Viac na str. 16 – 17.
Bolo by iluzórne myslieť si, že by sa Európa dokázala brániť sama, hovorí predsedníčka Parlamentného zhromaždenia NATO Madeleine Moon, ktorá pri príležitosti 15. výročia vstupu SR do NATO a 70. výročia vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy zavítala na našu univerzitu. Rozhovor s ňou nájdete na str. 18 – 19.
Čo je pre začínajúcich učiteľov na práci v školstve najviac stresujúce? Je práca učiteľa v súčasnosti náročnejšia, než bola kedysi? Ako sa dá vyhnúť vyhoreniu v tejto profesii? Na čo treba klásť pri vzdelávaní budúcich učiteľov dôraz? Aj na to sme sa opýtali Lenky Sokolovej z Pedagogickej fakulty UK, ktorá má vzhľadom na svoju dlhoročnú prax učiteľky na základnej škole i gymnáziu v tomto smere bohaté skúsenosti. Nalistujte si str. 26 – 27.
Je oblasť vzťahov s verejnosťou (angl. public relations) len otravný módny výstrelok komerčného sveta alebo nevyhnutnosť? Je to niečo, čo má zmysel len v súkromnom sektore, alebo majú aktivity PR význam aj pre univerzitu? Ako vôbec komunikovať s mladými ľuďmi, študentmi, zamestnancami, absolventmi, širokou verejnosťou? Aj o tom, prečo je pre univerzity dôležité vstupovať do verejného života, nám povedali viac Jan Císař a Jiří Uhlíř z firmy Strateggo – špecialisti na odkrývanie príležitostí tam, kde ich ostatní nevidia. A majú aj niekoľko odporúčaní pre Našu univerzitu, ktorú od nového akademického roka čakajú veľké zmeny! Viac na str. 30 – 32.
Príjemné letné čítanie a prázdniny plné zaslúženého oddychu vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Naša univerzita – jún 2019 (pdf súbor)