Úlohou súťažiacich bolo pod dohľadom tútora vybrať vhodný klinický prípad v odbore konzervačné zubné lekárstvo a následne ho podrobne fotograficky zdokumentovať vo všetkých jeho terapeutických fázach. Výsledné práce boli hodnotené lekárskou porotou. Zároveň boli publikované na FB stránke Essentia from GC, kde prebiehalo hlasovanie verejnosti.
Lekárska porota hodnotila predovšetkým originalitu a komplexnosť zvoleného klinického prípadu a, samozrejme, kvalitu finálneho výsledku. Keďže sa v modernej stomatológii kladie veľký dôraz na estetiku, pod drobnohľadom boli mikroskopické detaily, ako je dokonalá textúra, farebná zhoda či anatomická reprodukcia.
„Veľký dôraz sme kládli na výber čo najzaujímavejšieho klinického prípadu. Ak by som mal povedať, čo bolo najťažšie, tak rozhodne úsilie o perfektnú farebnú zhodu, ktorá výrazne ovplyvnila výsledný efekt práce. Našťastie kvalita štúdia a vybavenie na našej fakulte mi prácu značne uľahčili. Som rád, že som postúpil,“ uviedol Filip, ktorého práca bola kladne hodnotená aj v rámci internetového hlasovania, kde získala až 722 likes.
Prvým miestom si Filip zabezpečil postup do európskeho kola súťaže, ktoré sa bude konať v belgickom Leuvene v dňoch 22.-23. septembra 2017. Počas Essentia International Competition bude prezentovať svoju prácu pred kolegami z ostatných krajín a zároveň sa zúčastní na kurze Essentia layering technique so S. Moretom DDS, MSc, PhD.
MDDr. Anna Pozorčiaková, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Klinika stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie
Klinická imunológia - aktivita sústavného vzdelávania
Termín konania: 9. 10. - 11. 10. 2017
Miesto konania: Klinika detí a dorastu JLF UK a UNM, Kollárova 2, 036 01 Martin
Odborný garant: doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA
Aktivita sústavného vzdelávania je určená pre:
lekárov špecialistov v odbore klinická imunológia a alergológia,
lekárov špecialistov v odbore pediatria, všeobecné lekárstvo alebo vnútorné lekárstvo,
pre nelekárskych VŠ pracovníkov (povolanie laboratórny diagnostik) zaradených v špecializačnom štúdiu v odbore laboratórne a diagnostické metódy v klinickej imunológii a alergológii
Aj tento rok sa môžete tešiť na jedinečné celouniverzitné podujatie – AmosFest. Prvý ročník tohto multižánrového festivalu sa uskutoční v dňoch 26. a 27. septembra 2017vbratislavskej Mlynskej doline pod záštitou rektora UK prof. RNDr. Karola Mičietu, PhD., ktorý sa pri tejto príležitosti rozhodol udeliť všetkým účastníkom - študentom UK na stredu 27. septembra 2017 od 12.00 hod. rektorské voľno.
Podujatie AmosFest je oslavou blížiaceho sa 100. výročia vzniku našej najstaršej a najväčšej slovenskej univerzity, ktoré si pripomenieme v roku 2019. V prvý deň festivalu bude pre návštevníkov pripravené cestovateľské kino, ktoré ich zavedie na indonézsky ostrov Bali. Nasledujúci deň odprezentujú svoje aktivity univerzitné študentské spolky a organizácie, a nasledovať ich budú zaujímavé a inšpiratívne diskusie s úspešnými študentmi a absolventmi UK. Ďalej bude na účastníkov festivalu čakať prekvapenie v podobe vystúpenia tajného hosťa a návštevníci podujatia sa budú môcť tešiť aj na vystúpenia hudobných skupín - ako Puding pani Elvisovej, Chiki Liki Tu-a, či B-Complex. V priebehu celého dňa si pritom záujemcovia budú môcť zakúpiť propagačné materiály s informáciami o univerzite, ako aj publikácie z Vydavateľstva UK.
PROGRAM – AmosFest 2017:
Utorok 26. 9. 2017 v čase od 19.00 do 22.30 hod.
SmartTalk: Ako nízkonákladovo cestovať
Adventure Hunters: 1 500 km svetom iba za rožky!
Cestovateľské kino: Bali
Streda 27. 9. 2017 v čase od 12.00 hod.
Prezentácia univerzitných študentských spolkov a organizácií
Nadácia Kvapka nádeje – kampaň Dobrák od kosti
Občianske združenie Dar života – kampaň Jeden darca – sedem životov
Diskusia s úspešnými študentmi a absolventmi UK
Tematické vystúpenie rečníka – osobnosti - vrátane diskusie
Príhovor rektora UK prof. RNDr. Karola Mičietu, PhD.
Puding pani Elvisovej
Chiki Liki Tu-a
B-Complex
a bohatý sprievodný program počas celého dňa
Pripomeňte si s nami nultý ročník jedinečného multižánrového podujatia AmosFest
Viac informácií o podujatí AmosFest 2017
Plagát - AmosFest 2017 (PDF súbor)
Termín konania: 13. 10. 2017
Miesto konania: Národný dom, Divadelná 1, 036 80 Martin
Povinná vzdelávacia aktivita určená pre:
lekárov zaradených do certifikačnej prípravy na výkon certifikovanej pracovnej činnosti Komplexná diagnostika a liečba pri vrodených a získaných poruchách hemostázy
lekárov zaradených do špecializačného štúdia v odbore hematológia a transfúziológia (po 2. roku prípravy - ako povinný tematický kurz Hemostáza a trombóza)
O výskumných úspechoch našich vedcov z Prírodovedeckej fakulty UK informuje celý svet: Dr. Andrej Čerňanský objavil plaza starého 47 miliónov rokov, medzinárodný tím vedcov na čele s Dr. Matúšom Hyžným predstavil fosílne doklady evolúcie klepeta „pištoľových kreviet“, Mgr. Daniel Jablonski spolu s kolegami z Nemecka a Švajčiarska identifikoval nový druh hada v Európe a Mgr. Miroslav Krausko prezentoval výskum o rozpoznávaní koristi mäsožravej rastliny. Nalistujte si str. 6 - 9 a dozviete sa viac.
Vedeli ste, že včela spraví krídlami až 230 mávnutí za sekundu, že ľadový muž Ötzi bol už pred 5200 rokmi nádejný farmaceutický talent, pretože si črevných parazitov úspešne liečil rastlinami s antibiotickými účinkami, alebo to, že súčasťou Európskej únie sú i ostrovy Martinik v Karibiku či Réunion v Indickom oceáne? I takéto informácie sa od domácich i zahraničných špičkových odborníkov totiž dozvedeli malí študenti počas jubilejného 15. ročníka Detskej Univerzity Komenského. Viac o tohtoročnej obľúbenej detskej letnej škole nájdete na str. 10 - 13.
Posledný septembrový deň je medzinárodným sviatkom prekladateľov, predstaviteľov ušľachtilej profesie, ktorá nám oddávna sprostredkúva všestranné poznanie iných kultúr. Úskalia i radosti umeleckého prekladu na str. 33 priblíži doc. Eva Palkovičová z Katedry romanistiky Filozofickej fakulty UK.
Hoci je pre mnohých pacientov transplantácia jedinou nádejou na život, táto téma predstavuje pre Slovákov stále tabu. O tom, prečo je to tak, koľko ľudí u nás čaká na niektorý životne dôležitý orgán a prečo zákon postavený na princípe predpokladaného súhlasu na dosiahnutie dostatočného množstva darcov nestačí, sme sa porozprávali s prezidentkou Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzanou Žilinskou. Rozhovor s absolventkou Lekárskej fakulty UK nájdete na str. 24 - 25.
I vy sa občas cítite stratení v množstve rôznorodých a často i protirečivých správ, ktoré denne vychrlia médiá? A ako rozlíšiť pravdu od konšpirácie? Osvojte si užitočné tipy, čím sa pri posudzovaní hodnovernosti informácií riadiť, od Dr. Kataríny Buzovej a Dr. Andrey Hrčkovej z Katedry knižničnej a informačnej vedy Filozofickej fakulty UK. Viac na str. 26.
Príjemné čítanie a úspešný štart do nového akademického roka vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Naša univerzita - september 2017 (pdf súbor)