Na fotke zľava: Peter Vrba, Igor Kakas, Patrik Tkáč, Peter Škula na súťaží “Veľvyslanectvo mladých“ v Bratislave, 10. júna 2019. Hlavnou myšlienkou tohto projektu je snaha priviesť mladých, nadaných študentov k vede, pomôcť ich budúcej kariére, nachádzať a rozvíjať domáce a zahraničné kontakty. V hodnotiacej komisii každoročne pôsobia zástupcovia významných nadnárodných spoločností a inštitúcií vrátane veľvyslancov štátov, ktoré majú svoje zastúpenie v Slovenskej republike. Tento rok sa zúčastnili súťaže aj naši študenti prvého ročníka programu Všeobecného lekárstva, Univerzity Komenského, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine (JLF UK). Štyria súťažiaci Peter Škula, Igor Kakas, Peter Vrba a Patrik Tkáč pod vedením školiteľov Ing. Jakuba Míška, PhD. a prof. MUDr. Jána Jakuša, DrSc. z Ústavu lekárskej biofyziky, prezentovali ich výskum s príspevkom „Meranie nízkofrekvenčného signálu pri prevádzke mobilných telefónov“ a získali druhé miesto v tejto prestížnej súťaži. Nadviazali tak na svoje tohtoročné úspechy v Študentskej vedeckej činnosti na pôde JLF UK, i na SVOČ konferencii Univerzity Palackého v Olomouci.
Prezentovaná téma je vysoko aktuálna, keďže počet mobilných telefónov a s nimi aj množstvo „elektrosmogu“ vo svete enormne narastá. Je prekvapujúce, že mobilné telefóny nie sú výrobcami testované na ich možné škodlivé účinky na ľudský organizmus. Aj preto bola prednáška zameraná na prezentáciu vlastných nálezov i objasnenie princípov vyžarovania mobilných telefónov, v pásme využívaných rádiových frekvencií a v oblastiach nízkych až extrémne nízkych elektromagnetických vĺn, ktorých vzájomné pôsobenie môže významne ovplyvniť biologické štruktúry organizmu. V literatúre sú dostupné len ojedinelé údaje o účinkoch synergicky pôsobiacej kombinácie niekoľkých frekvenčných pásiem. Tie môžu vyvolať biologické efekty (rozkmitanie dvojzávitnice DNA, zmeny v otváraní kanálov bunkovej membrány, tvorby produkcia melatonínu a iné), ktoré sú známe ako „netepelné účinky elektromagnetického žiarenia a doposiaľ neboli uspokojivo objasnené. V pripravovaných sieťach piatej generácie (tzv. 5G siete) sa predpokladá masívne využívanie rádiofrekvenčných pásiem od približne 450 MHz až po približne 50 GHz. Je oprávnená obava, že pri ich interakciách s nízkofrekvenčnými a statickými magnetickými poľami, môže dôjsť k excesívnemu zamoreniu životného prostredia, s výrazne negatívnym dopadom na ľudské zdravie.
V mesiaci máj 2019 sa konal 6. ročník celoslovenskej kampane "Do práce na bicykli", do ktorej sa zaregistrovala aj naša Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine s počtom tímov 51 a celkovým počtom súťažiacich 199.
V uvedenej kampani sme boli mimoriadne úspešní, v kategórii aktívna spoločnosť za rok 2019 zvíťazila práve Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, a to aj vďaka aktívnej práci a prístupu našej koordinátorky Milky Matuščínovej.
Ceny boli odovzdané na slávnostnom vyhodnotení, ktoré sa uskutočnilo v utorok 18. júna 2019 v Dopravnom múzeu v Bratislave. Víťazstvo v tomto roku berieme ako záväzok do ďalšieho ročníka.
Mimozemšťania na Slovensku? Čo o nás Facebook vie? Ako sa meria úspech? Prečo môžu byť lieky aj škodlivé? Čo majú spoločné simulanti, simulácie a medicína? Aj nad takýmito otázkami sa zamýšľali stovky stredoškolákov, ktorí si počas dvoch májových dopoludní prišli na UK otestovať život vysokoškoláka. Aké prednášky si pre nich pripravili odborníci z desiatich fakúlt, čo z nich študentov najviac zaujalo či ktoré študijné programy sú medzi budúcimi maturantmi momentálne v kurze, to sa dočítate na str. 6 – 7.
Vedci sa musia viac venovať témam, ktoré v spoločnosti reálne rezonujú. Myslí si to Vladimír Šucha, generálny riaditeľ Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ktorý sa s Ladislavom Mikom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, koncom mája na Prírodovedeckej fakulte UK zamýšľali nad tým, aká bude veda a Európa v 21. storočí. Rozhovory s obomi „ťažkými“ váhami medzi euroúradníkmi a zároveň stále aktívnymi vedcami nájdete na str. 8 – 9.
Počuli ste už o reintegratívnej terapii? Vychádza z premisy, že príťažlivosť k rovnakému pohlaviu zapríčinila trauma v detstve, a keď sa s ňou pracuje, orientácia sa môže zmeniť. Do Bratislavy o nej v rámci Hanusových dní prišiel rozprávať americký manželský a rodinný poradca Timothy Long, jej veľký popularizátor. Práve preto sa k jeho bratislavskému semináru kriticky vyjadrili vedúci pracovníci psychologických pracovísk UK. Prečo považujú reintegratívnu terapiu za vedecky a eticky spornú, priblíži Hana Smitková z Filozofickej fakulty UK na str. 10 – 11.
Chystáte sa na dovolenku s deťmi? Na čo sa treba pripraviť a čomu nechať voľný priebeh? Ako zvládnuť leto s adolescentmi? Nechajte si poradiť od školskej psychologičky Gabriely Herényiovej. Viac na str. 16 – 17.
Bolo by iluzórne myslieť si, že by sa Európa dokázala brániť sama, hovorí predsedníčka Parlamentného zhromaždenia NATO Madeleine Moon, ktorá pri príležitosti 15. výročia vstupu SR do NATO a 70. výročia vzniku Organizácie Severoatlantickej zmluvy zavítala na našu univerzitu. Rozhovor s ňou nájdete na str. 18 – 19.
Čo je pre začínajúcich učiteľov na práci v školstve najviac stresujúce? Je práca učiteľa v súčasnosti náročnejšia, než bola kedysi? Ako sa dá vyhnúť vyhoreniu v tejto profesii? Na čo treba klásť pri vzdelávaní budúcich učiteľov dôraz? Aj na to sme sa opýtali Lenky Sokolovej z Pedagogickej fakulty UK, ktorá má vzhľadom na svoju dlhoročnú prax učiteľky na základnej škole i gymnáziu v tomto smere bohaté skúsenosti. Nalistujte si str. 26 – 27.
Je oblasť vzťahov s verejnosťou (angl. public relations) len otravný módny výstrelok komerčného sveta alebo nevyhnutnosť? Je to niečo, čo má zmysel len v súkromnom sektore, alebo majú aktivity PR význam aj pre univerzitu? Ako vôbec komunikovať s mladými ľuďmi, študentmi, zamestnancami, absolventmi, širokou verejnosťou? Aj o tom, prečo je pre univerzity dôležité vstupovať do verejného života, nám povedali viac Jan Císař a Jiří Uhlíř z firmy Strateggo – špecialisti na odkrývanie príležitostí tam, kde ich ostatní nevidia. A majú aj niekoľko odporúčaní pre Našu univerzitu, ktorú od nového akademického roka čakajú veľké zmeny! Viac na str. 30 – 32.
Príjemné letné čítanie a prázdniny plné zaslúženého oddychu vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
nasledovne:
všeobecné lekárstvo: na 167 uchádzačov v poradí podľa počtu dosiahnutých bodov v písomnom teste
zubné lekárstvo: na 14 uchádzačov v poradí podľa počtu dosiahnutých bodov v písomnom teste
ošetrovateľstvo: na 52 uchádzačov v poradí podľa počtu dosiahnutých bodov v písomnom teste
verejné zdravotníctvo: na 21 uchádzačov v poradí podľa počtu dosiahnutých bodov v písomnom teste
Dovoľujeme si oznámiť lekárskej verejnosti, že Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine bolo dňom 12. júla 2019 priznané právo uskutočňovať akreditovaný špecializačný študijný program v zdravotníckom povolaní sestra – intenzívna ošetrovateľská starostlivosť v neonatológii.
Bližšie informácie o programe
Kedy: 10. september 2019, od 10.00 hod.
Miesto konania: malá zasadačka JLF UK, Malá Hora 4A, 036 01 Martin
JLF UK organizuje pohovor pre záujemcov o uvedené odbory: pediatria, všeobecné lekárstvo - rezidenti sa vzdelávajú pre ambulancie prvého kontaktu vnútorné lekárstvo, neurológia, chirurgia, gynekológia a pôrodníctvo, urológia, neonatológia - rezidenti sa vzdelávajú pre ústavné pracoviská alebo ambulancie
Uzávierka prijímania prihlášok je 6. septembra 2019 (prijímané budú len kompletne vyplnené prihlášky).
Prihláška na pohovor