Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Jesseniova lekárska fakulta UK so sídlom v Martine a Výskumné centrum Žilinskej univerzity v Žiline Vás pozývajú na celoslovenský workshop
Zdravie obyvateľstva a zdravotnícke technológie
budúcnosť biomedicínskeho výskumu a vývoja v SR
pod záštitou ministra zdravotníctva SR JUDr. Ing. Tomáša Druckera, dekana Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine prof. MUDr. Jána Danka, CSc. a riaditeľa Výskumného centra ŽU v Žiline doc. Ing. Branislava Hadzimu, PhD.
Záujemcovia môžu kontaktovať koordinátora na tel. čísle +421 911 326 658, resp. je možné uložiť veci do škatúľ, ktoré sú umiestnené na Vysokoškolskom internáte JLF UK, Ul. L. Novomeského 7, Martin - oproti výťahom.
V termíne od 12.11.2017 - 3.12.2017.
Bratislava v októbri hostila výročnú konferenciu najväčšej kolaborácie časticových fyzikov na svete, sústredenej okolo detektora ATLAS v CERN-e. Význam 25-ročného rovnomenného experimentu, ktorý viedol k objaveniu Higgsovho bozónu, ako i opodstatnenosť hľadania novej fyziky nám v rozhovore priblížil prof. Stanislav Tokár, vedúci Katedry jadrovej fyziky a biofyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorá sa na prípravách konferencie organizačne podieľala. Nalistujte si str. 6 - 7.
Univerzita Komenského ani tento rok nechýbala na najväčšom medzinárodnom veľtrhu štúdia a kariéry v Slovenskej republike AKADÉMIA & VAPAC®, ktorý sa už po 21. raz konal v bratislavskej AEGON aréne NTC. Koľko stredoškolákov z celého Slovenska na veľtrh zavítalo, ktoré študijné programy sú u budúcich vysokoškolákov najviac v kurze a s akými otázkami sa záujemcovia o štúdium na UK najčastejšie obracali na zástupcov jednotlivých fakúlt, to sa dočítate na str. 9.
Dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Potvrdzujú to najnovšie sociologické výskumy, podľa ktorých dnešní mladí ľudia dospievajú v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami pomalšie. O tom, prečo je to tak a ako to vyzerá s dospievaním generácie Y na Slovensku, píše viac Dr. Roman Džambazovič z Katedry sociológie Filozofickej fakulty UK na str. 18 - 19.
Petra Hamerlik už niekoľko rokov šéfuje v Kodani vlastnému laboratóriu s multidisciplinárnym tímom odborníkov, špecializujúcich sa na výskum nádorových ochorení mozgu. S rodáčkou zo Zvolena, ktorá sa vo svojom odbore vypracovala na medzinárodne uznávanú expertku, sme sa porozprávali o veľkých úspechoch jej tímu, radostiach i nástrahách vedeckej práce, ako aj o živote v krajine, ktorá sa zvykne označovať za domovinu najšťastnejšieho národa na svete. Rozhovor s absolventkou Prírodovedeckej fakulty UK nájdete na str. 24 - 25.
Vedeli ste, že na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK už viac než rok úspešne funguje bufet Veget čisto v študentskej réžii? Čím je výnimočná jeho ponuka, ako sa aj prostredníctvom podujatí v jeho priestoroch postupne na fakulte formuje študentská komunita a aké ďalšie smelé projekty prevádzka bufetu nakopla, aj na to sme sa opýtali jeho zakladateliek Lucie Gallovej a Bibiany Krauskovej na str. 36 - 37.
„Odpoveď, ktorú roky nevedia nájsť naši politici v ,rómskej otázke‘, je vo vzdelaní. Vo vzdelaní je kľúč k našej integrácii.“ Prečítajte si inšpiratívny príspevok Charlotte Katonovej, rómskej študentky medicíny, v ktorom opisuje svoju cestu na Lekársku fakultu UK. Viac na str. 39.
Príjemné čítanie vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Foto: Kancelária prezidenta SR"V našom školstve, v celom systéme výchovy a vzdelávania, od detí v predškolskom veku až po študentov našich vysokých škôl, máme jeden problém. Ten problém sa volá priemernosť. Nevieme pomôcť najslabším a len veľmi výnimočne vieme podporiť tých najschopnejších a talentovaných. Vieme, že máme dobré, možno výborné vysoké školy, alebo určite aspoň niektoré fakulty. Napriek tomu aj v týchto odboroch odchádzajú mladí ľudia do zahraničia a často sa nevracajú," uviedol v slávnostnom príhovore prezident SR.
"Myslím si, že tejto priemernosti by sme mali povedať dosť. A očakávam práve od vás, pani profesorky, páni profesori, že aj váš hlas bude jasno počuť. Že budete schopní pomenovať problémy, že budete hľadať riešenia a na ich presadení budete otvorení spolupráci s tými, ktorí sú za to politicky zodpovední. V tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vnímam vašu úlohu ako nenahraditeľnú," zdôraznil Andrej Kiska.
Novovymenovaní profesori Univerzity Komenského v Bratislave:
prof. Ing. Emília Beblavá, PhD., odbor politológia, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK prof. JUDr. PhDr. Tomáš Gábriš, PhD., LL.M., odbor teória a dejiny štátu a práva, Právnická fakulta UK prof. MUDr. Ľudovít Gašpar, CSc., odbor vnútorné choroby, Lekárska fakulta UK prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., odbor vnútorné choroby, Lekárska fakulta UK prof. MUDr. Renata Péčová, PhD., odbor normálna a patologická fyziológia, Jesseniova lekárska fakulta UK prof. MUDr. Viera Švihrová, CSc., odbor verejné zdravotníctvo, Jesseniova lekárska fakulta UK
Vymenúvací dekrét si z rúk prezidenta prevzal aj prof. RNDr. Miroslav Haviar, CSc., z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorý absolvoval inauguračné konanie na Univerzite Komenského v Bratislave.
Kompletný zoznam vymenovaných profesorov