Prezentácia vybraných prác sa uskutoční dňa 7. marca 2018.Miesto konania:Jesseniova lekárska fakulta, Malá Hora 4, Martin.
Autorom budeposkytnutý časový priestor 10 minút na prednášku a 5 minút na diskusiu. Hodnotená bude aj forma spracovania a spôsob prezentácie.
Organizačný výbor súťaže si vyhradzuje právo zaradiť prednášku súťažiaceho formou posterového oznámenia - pri väčšom počte prihlásených. Odborná komisia vyberie z každej súťažnej kategórie tri víťazné príspevky, ktorých autori budú odmenení finančnou, resp. vecnou cenou.
Slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutoční večer dňa 7. marca 2018 na koncerte pri príležitosti Dňa výskumu rakoviny. Ocenené práce budú zverejnené na web stránke Nadácie Výskum Rakoviny (www.nvr.sk) a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.
Prednesené príspevky vo forme in extenso prác vyjdú v recenzovanom zborníku SMO2018 s ISBN číslom, ktorý vydá Nadácia Výskum Rakoviny.
Podrobnejšie informácie na adrese: prezident@nvr.sk a www.nvr.sk
Klinika otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku JLF UK a UNM Slovenská spoločnosť pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku – onkologická sekcia Univerzita Komenského v Bratislave, Jesseniova lekárska fakulta v Martine Univerzitná nemocnica Martin Spolok lekárov SLS Martin Občianske združenie pre rozvoj otorinolaryngológie a chirurgie hlavy a krku
si Vás dovoľujú pozvať na vedecko-odborné podujatie XVI. Neuschlov deň, zamerené na ORL onkologickú problematiku a varia, ktoré sa bude konať dňa 23.2.2018 od 9:00 hod. v priestoroch Veľkej posluchárne Univerzitnej nemocnice Martin.
webstranka: neuschlovedni.googlepages.com
Ide o stretnutie študentov medicíny všetkých štyroch lekárskych fakúlt na Slovensku, ktorí rozvíjajú svoju mimoškolskú činnosť aktivitami na projektoch v Klube verejného zdravia (SCOPH) vrámci SloMSA (Slovenská asociácia študentov medicíny).
Je to víkend plný aktivít, workshopov, diskusií, tréningov, zábavy, hier a spoznávania nových ľudí. Výhodou je, že sa stretnú ľudia, ktorých spája spoločný cieľ – prevencia a edukácia verejnosti ohľadom fajčenia, civilizačných chorôb, nezdravej stravy, ... Vďaka pôsobeniu študentov v tomto klube sa na Slovensku výrazne zlepšuje prevencia širokej verejnosti a na druhej strane sa študenti ako budúci lekári môžu už počas štúdia stretávať problémami, ktoré trápia verejnosť.
Vrámci SCOPH je rozbehnutých niekoľko veľmi úspešných projektoch, ktoré pôsobia celoslovensky:
Healthy Future Project: Projekt, vďaka ktorému prebieha prevencia na ZŠ a SŠ o zdravom životnom štýle. Zahŕňa osvetu o vhodnom zložení potravy, o pozitívach športu, civilizačných ochoreniach o prípadných (hlavne dlhodobých) následkoch ignorácie potreby správne sa vyživovať a starať o svoje telo.
Antitobacco: Projekt šíriaci osvetu u fajčiarov, ale aj prevenciu voči fajčeniu u nefajčiarov. Tiež sa zameriava boj proti drogám a alkoholu.
Deň pre zdravie: Projekt SCOPH-u zameraný na širokú verejnosť. Snažíme sa upozorniť verejnosť na hrozbu rizikových faktorov ako zvýšená glykémia a hrozba cukrov v potrave, hypertenzia a jej následky, vyšetrenie očí s vysvetlením hrozby šedého alebo zeleného zákalu, školenie o poskytovaní Prvej pomoci a iné.
5 minút pre zdravie: Lokálny projekt venovaný civilizačným ochoreniam (hypertenzia, Diabetes a pod.) -ich diagnostike a prevencii v spolupráci s mediálne známymi ľuďmi.
Nemocnica u medvedíka: Je to nadnárodný projekt zameraný na prevenciu Syndrómu bieleho plášťa a hlavnou úlohou tohto projektu je zbaviť najmenšie deti strachu z doktorov. Študenti medicíny v poobedňajších hodinách navštevujú MŠ s pripravených programom
Klub detskej nádeje: Projekt zameraný na detského pacienta, s organizáciou rôznych aktivít a voľnočasového programu pre deti hospitalizované v nemocnici na spríjemnenie ich dňa.
Young at Heart/ Srdcom mladí: Národný projekt, ktorého hlavným cieľom je navrátiť iskru do života starších ľudí, žijúcich v Domovoch dôchodcov a ukázať im, že aj jeseň života je krásna a navrátiť im pocit potrebnosti.
Táto akcia je oficiálne podporená:
Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine Simulačné výučbového centrum a Akademická knižnica JLFUK Slovenská asociácia študentov medicíny Martinský klub medikov Bratislavský spolok medikov Spolok medikov mesta Košice Spolok medikov SZU Vysokoškolský internát, L. Novomeského č. 7 Minerálna voda GEMERKA
Koniec semestra je pre študentov výbornou príležitosťou na ohodnotenie absolvovaných kurzov a poskytnutie spätnej väzby ich vyučujúcim. O vystavenie krátkeho vysvedčenia vysokoškolákom sme preto poprosili aj niekoľkých pedagógov UK. Ako vnímajú dnešnú generáciu študentov, či a čím je pre nich príjemným prekvapením, ako i to, čo je pre nich ako univerzitných učiteľov najväčšou výzvou pri ich vzdelávaní, nám prezradili v ankete na str. 8.
V januári už tradične privítali záujemcov o štúdium až štyri fakulty UK. Ktoré to boli a čo účastníkom počas dňa otvorených dverí zo svojej fakultnej kuchyne vyjavili tentoraz, to sa dočítate na str. 12 - 13.
Viete, aký to je pocit, keď sa človeku s ponukou práce ozve NASA? Priblíži vám to Peter Vereš, absolvent Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktorý v súčasnosti pracuje v Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, najväčšom astrofyzikálnom pracovisku na svete. S rodákom zo Žiliny, ktorý v sebe nezaprie popularizátora astronómie, sme sa však porozprávali nielen o jeho výnimočných pracovných skúsenostiach, ale aj o exoplanétach, momentálnych možnostiach obrany našej planéty pred asteroidmi či asteroidovej horúčke. Rozhovor nájdete na str. 14 - 15.
Február je mesiacom osvety o laktózovej intolerancii. Ako sa prejavuje? Ktoré mliečne výrobky sa pri nej môžu konzumovať? Čím sa líši od alergie na bielkoviny kravského mlieka? A prečo je také dôležité nezamieňať si tieto dve ochorenia? To nám ozrejmila doc. Ľubica Jakušová z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine - stačí si nalistovať str. 18.
Novorodenci s deformitami nožičiek či dislokovaným kĺbom, deti so skrátenými končatinami alebo pacienti s plochými nohami. To je len malá ukážka prípadov, s akými sa denne stretáva prof. Milan Kokavec, prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH, ktorý ako prvý na Slovensku realizoval viacero výnimočných operácií. V rozhovore nám priblížil novú metódu vnútrodreňového predlžovania končatín, vysvetlil inovatívny prístup záchrany ruky pomocou nohy a načrtol aj trendy modernej ortopédie. Čítajte viac na str. 20 - 21.
Je euroskepticizmus len frázou zapadajúcou do módnej, „hipsterskej“ vlny alebo ide o fenomén, ktorý volá po detailnejšom skúmaní? Odpoveď na túto otázku, ako i priblíženie tejto problematiky ponúka v komentári na str. 24 politologička Dr. Aneta Világi z Filozofickej fakulty UK.
Príjemné čítanie a úspešné vykročenie do letného semestra vám želá redakcia časopisu Naša univerzita.
Autorom sa podarilo vytvoriť priekopnícku a unikátnu publikáciu – učebnicu pre mladých učiteľov a doktorandov na lekárskych fakultách. Súčasne s rozvojom poznatkov vo vede a s exponenciálnym rozvojom technológií rastú aj nároky na budúcich lekárov. Celosvetovo sa preto hľadajú také spôsoby ich vzdelávania, ktoré by umožnili za pomerne krátky čas naučiť sa čo najviac poznatkov nevyhnutných pre svoje ďalšie pôsobenie, ako aj osvojiť si zručnosti a získať základ pre ďalšie celoživotné vzdelávanie. V súčasnosti používané tradičné metódy vzdelávania sú tak konfrontované s modernými prístupmi. A práve to sa pokúsili autori vo svojej novej učebnici zachytiť a ponúknuť čitateľom.
Trinásťčlenný kolektív autorov pod vedením prof. MUDr. Jána Hanáčka, CSc. a doc. MUDr. Juraja Mokrého, PhD. zosumarizoval poznatky z oblasti didaktiky vzdelávania, etiky, určovania cieľov a výstupov medicínskeho vzdelávania, prípravy kurikula. Podarilo sa im charakterizovať požiadavky kladené na kvalitného učiteľa a popisujú spôsoby, akými sa môžu učitelia v súčasnosti zlepšovať a vzdelávať. V samostatnej kapitole sa venujú rôznym overeným, ale aj novým spôsobom vzdelávania, ku ktorým patrí e-learning, virtuálni pacienti, štandardizovaní pacienti a využívanie simulátorov. Podrobne rozpracovali a zosumarizovali výhody a nevýhody celého spektra metód hodnotenia výsledkov. Samostatnú časť tvorí výkladový anglicko-slovenský slovník pojmov, s ktorými sa záujemcovia o medicínske vzdelávanie stretávajú.
Pri príprave diela vychádzali autori z najnovších poznatkov zo špičkových svetových lekárskych fakúlt, ako aj zo svojich vlastných skúseností získaných v rámci pedagogickej činnosti, ale aj pobytov v zahraničí, kde absolvovali špecifické kurzy venované medicínskemu vzdelávaniu. A práve vytvorenie podobného kurzu pre učiteľov na lekárskych fakultách ostáva pre nich ďalšou výzvou, ktorú sa im v budúcnosti snáď podarí splniť. Ako v predhovore uvádza prof. MUDr. Ján Danko, CSc., dekan JLF UK: „Je veľmi dobré a správne, že aj naša fakulta sa začala zaoberať metódami vzdelávania. Potešiteľné je aj to, že v minulosti prebehli viaceré pedagogické konferencie, na ktorých odznelo mnoho kvalitných prednášok nielen našich, ale aj zahraničných učiteľov. Fakulta podporuje snahy o zavádzanie nových moderných, nie módnych foriem vzdelávania v pregraduálnom a postgraduálnom vzdelávaní. Je veľkou chybou, že vysokoškolskí učitelia lekárskych fakúlt nemajú pedagogické vzdelanie a výučbový proces vedú metódami, často v dobrej viere, ktoré z praktického hľadiska nemajú chybu, ale z pohľadu modernej metodológie medicínskeho vzdelávania nezodpovedajú dobe. Postupne bude nevyhnutné požadovať pedagogické vzdelanie od každého učiteľa, ktorý sa na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine rozhodne pracovať nielen vedecky, ale aj pedagogicky.“
Sme presvedčení, že nová učebnica, ktorá zapĺňa biele miesto v tejto oblasti v rámci slovenskej odbornej literatúry, si nájde svojich čitateľov na lekárskych a zdravotníckych fakultách na Slovensku, ale aj v Českej republike. Dostupná je vo všetkých veľkých kníhkupectvách ako aj na stránkach vydavateľstva Osveta.